Koncert pěveckého sboru Voci Bianche "Itálie v Březnici"

 

plakát

plakát

 

program

program

 

Pěvecký sbor ZUŠ Březnice Voci Bianche vystoupil v sobotu 25. června 2022 před zaplněnou aulou

VOŠ a SOŠ Březnice s programem nazvaným „Itálie v Březnici". Mnozí z diváků, kteří se na koncert vypravili, si zajisté kladli otázku, co si mají pod tímto neobvyklým názvem představit. Žádné házení talířů se samozřejmě nekonalo, tento název byl zvolen ze zcela jiného důvodu.

 

„Náš" sbor měl před přibližně dvěma lety absolvovat koncertní zájezd do Itálie, který byl však na poslední chvíli díky kovidové situaci zrušen. Na otázku „Proč právě do Itálie?" máme jednoduchou odpověď.

Mezi obyvateli některých obcí a obyvateli italské oblasti Valle di Ledro panují přátelské vztahy, které mají svůj počátek v období 1. světové války. Protože bylo jasné, že oblastí Valle di Ledro bude postupovat válečná fronta, připravily rakouské úřady (Valle di Ledro bylo tehdy součástí Rakouska-Uherska) plán evakuace místních obyvatel. Část Italů se dostala také do Čech, kde se jich ujali místní obyvatelé. Mezi oblasti, kde pobývali dlouhé 4 roky, než se mohli vrátit do své vlasti, patří i Příbramsko. Několik Italů žilo i v Březnici a jejím okolí a na březnickém hřbitově jsou dokonce někteří z nich pochováni. Potomci těchto vysídlenců udržují až do dnešních dnů s příslušnými městy a obcemi kontakt.

 

Program byl na přání Italů sestaven výhradně z italských a českých písní. Z každé z těchto dvou zemí jsme vybrali nejvíce typické a nejvíce reprezentativní skladby abychom ukázali „to nejlepší", co může daná země nabídnout. Po více jak dvou letech se program konečně dočkal veřejného provedení. Do Itálie jsme sice neodjeli, ale rozhodli jsme se pozvat ji alespoň v symbolickém názvu koncertu k nám.

V české části programu zaznělo široké spektrum repertoáru - od lidových písní, přes tvorbu Osvobozeného divadla, divadla Semafor až po naše hudební autory nejvýznamnější (Antonín Dvořák, Bedřich Smetana). Velký ohlas zaznamenala píseň „Tak abyste to věděla" z dílny divadla Semafor v podání Veroniky Štvánové a Davida Ciznera. Duet Mařenky a Vaška z opery „Prodaná nevěsta" v podání Petry Prýmkové a Davida Ciznera si dokonce vysloužil dlouhotrvající ovace.

Z italských skladeb diváky nejvíce zaujal anonym ze 17. století „Ciaccona del Paradiso e del Inferno" (Ciaccona nebe a pekla). Sbor se zde rozdělil na dvě části - „blažené duše v nebi" a „zatracené duše v pekle", přičemž příslušníci jednotlivých stran divákům nejen pěvecky, ale i vizuálně znázornili, jak to v které té oblasti vypadá.

 

Celý koncert již tradičně doprovázel na klavír ředitel ZUŠ Březnice Přemysl Zíka.

 

Na závěr bych ráda vyjádřila jedno velké přání. Stále doufáme, že plánované koncerty v Itálii se nakonec přece jen uskuteční a pokud se tak stane, budeme šťastní, když se setkáme s takovou vstřícností a empatií jako u našeho českého publika.

 

Květa Ciznerová 

 

 

fotogalerie:  

 

celkový pohled na pěvecký sbor Voci BiancheVeronika Štvánová, David CiznerPetra Prýmková, David Ciznernebe x peklo
ta "hezčí" část sboru

9.7.2024

letní prázdniny

Přejeme všem prosluněněné letní prázdniny plné neopakovatelných zážitků. Po prázdninách se můžete - po 25 letech - těšit na novou paní ředitelku.více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít