Klarinet

 

Klarinet je jednoplátkový dřevěný hudební nástroj. Má široké využití v sólové i komorní hudbě, je standardní součástí komorních i symfonických orchestrů a hraje důležitou roli v mnoha hudebních žánrech: klasická hudba, jazz, dechovka, folk a další.

 

Klarinety se nejčastěji vyrábějí z grenadillového, ebenového nebo zimostrázového dřeva, řidčeji i z umělých materiálů. Od poloviny 19. století jsou klarinety vybaveny Böhmovým systémem (mechanikou). Klapky jsou nejčastěji stříbrné barvy a vyrábí se z niklové mosazi, mosazi, stříbra nebo zlata.

 

Jeho zvláštností je, že jako jediný dechový nástroj přefukuje do duodecimy, ostatní dechové nástroje přefukují do oktávy. Proto i rozsah es[e] - c4[f3] je asi největší z dechových nástrojů.

              ________________________________________________________

 

Nástroj se z důvodů snadnější přepravy dá rozložit do pěti dílů:

 

1.) hubička - vyrábí se z tvrzeného kaučuku, moderní typy z umělých materiálů jako ebonit nebo akryl. Existují i dřevěné, skleněné nebo kovové varianty. Na hubičku je pomocí strojku (ligatury) připevněn sedmicentimetrový plátek, který se rozechvívá proudem vzduchu z úst a takto se rozezvučí i celý nástroj. Dodnes je jediným používaným materiálem pro plátky dřevo z trstě rákosovité, umělé materiály vykazují o mnoho horší zvukové vlastnosti.

2.) soudek - jemným povytažením soudku lze dosáhnout snížení tónu klarinetu (čímž se prodlouží ozvučná trubice), což je důležité pro ladění vůči jiným nástrojům.

3.) horní díl - ovládán hlavně levou rukou

4.) spodní díl - ovládán hlavně pravou rukou

5.) ozvučník (korpus) - zlepšuje zvuk hlubokých tónů

 

 

klarinetová hubička s plátkem (strojek - detail)

klarinetová hubička s plátkem (strojek - detail)

 

 

jednotlivé části klarinetu: hubička, soudek, horní díl, spodní díl, korpus

jednotlivé části klarinetu: hubička, soudek, horní díl, spodní díl, korpus

 

              ________________________________________________________

 

Typy klarinetů:  

 

- B klarinet je nejrozšířenější a používá se ve všech stylech, od klasické hudby po jazz. Zní vždy o tón níže než v notovém zápise, například nota C v notovém zápise zní jako nota B (od toho je také odvozen název tohoto typu klarinetu).

- A klarinet má oproti B klarinetu o něco málo jemnější zvuk, rozdíl je však těžko postřehnutelný. Využívá se hlavně minimálně - především ve skladbách, kde je v předznamenání více křížků a hra na B klarinet by byla technicky obtížnější (například v Mozartově Koncertu pro klarinet a orchestr K.s. 622 A dur).

- Es klarinet se používá ve větších orchestrech a dechovkách a může dosáhnout vyšších tónů než tradiční B klarinet. Zní o malou tercii výše než v notovém zápise. Největším jeho problémem je čistota ladění.

- Basklarinet B se používá v symfonických orchestrech, klarinetových souborech a také v jazzu. Zní o oktávu níže než B klarinet. Jeho tvar připomíná dýmku (je dýmkovitě zahnutý).

 

V České republice vyrábí klarinety západočeská firma Amati-Denak Kraslice.

 

 

klarinet B

klarinet B

 

 

basklarinet

basklarinet

 

 

různé druhy klarinetů

různé druhy klarinetů

8.4.2024

Koncert flétnového souboru a Festival sborů

V úterý 14. května od 18:00 hodin se uskuteční v hudebním sále březnického zámku tradiční koncert Flétnového souboru Capella flauta, pod uměleckým vedením pana uč. Tomáše Bláhy. Ještě před tím - v...více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít