Adventní koncert a křest CD "Vánoční noc"

 

 

plakát

plakát

 

 

CD „Vánoční noc", které pěvecký sbor ZUŠ Březnice „Voci Bianche" natočil v dubnu tohoto roku „spatřilo světlo světa" těsně před počátkem Adventu. Jeho křest jsme tedy naplánovali na okamžik nejpříhodnější. Ideální příležitost k tomuto aktu nám nabídl „Adventní koncert", který tentokrát proběhl v Reprezentačním sále budovy městského úřadu v Březnici.

 

Vzhledem k slavnostní situaci jsme pro návštěvníky připravili i bohaté občerstvení (včetně svařeného vína) které ještě umocnilo sváteční atmosféru, jež po celou dobu koncertu vládla. Křtu CD se ujal starosta Města Březnice Ing. Petr Procházka, který před zaplněným sálem zmíněné CD přivítal a „poslal do světa".

 

Co se týče koncertu, sbor si tentokrát zvolil poněkud netradiční začátek koncertu. Příchozí diváky totiž vítal skladbou „Laudate Dominum" od Antonia Rigattiho přímo na chodbě a dlouhém schodišti do 2. patra, kudy diváci přicházeli do Reprezentačního sálu. Díky mimořádné akustice se zvukem této nádherné skladby zaplnila celá radnice.

 

V první části koncertu zazněly mariánské a adventní písně, druhá část patřila koledám evropských národů a na závěr přišly samozřejmě koledy české. V rámci zvýšení atraktivnosti koncertu zazněly některé české koledy za doprovodu dud, se kterými vystoupil pan Aleš Hadač.

 

Koncert měl tak velký úspěch, že nás diváci několikrát vytleskávali zpátky na jeviště.

 

odkazy na videa:

https://www.youtube.com/watch?v=DXp9fBbXR9w&t=985s

https://www.youtube.com/watch?v=NObcNDzDy7M&t=135s

 

------------------------------------

  

*** Nyní však již několik slov o samotném CD „Vánoční noc" ***

  

Vánočních nahrávek je jistě všude dost. Málo je však těch, které zahrnují celý široký vánoční okruh od Adventu až do svátku Zjevení Páně, lidově „Tří králů", jak ho zná křesťanská liturgie.

 

Do této skupiny patří i CD „Vánoční noc", na jehož natáčení se kromě sboru podíleli i ředitel ZUŠ Přemysl Zíka, Žesťové kvarteto ZUŠ Březnice pod vedením Tomáše Bláhy a mnoho dalších instrumentalistů. CD je výjimečné nejen svým obsahem, ale i tím, že hned na jeho začátku zazní zkrácená verze staročeských rorátů. Bez nadsázky se dá říci, že komplex těchto písní je jakýmsi naším „národním stříbrem", protože nemá jinde ve světě obdoby. Následují vánoční písně v užším slova smyslu s Michnovou „Vánoční nocí" z poloviny 17. století, jež se stala jedním ze symbolů českých Vánoc. „Vánoční noc" provázejí koledy evropských národů a samozřejmě i koledy české.

 

Závěr CD patří konci vánoční doby, času hodování a radování, jež vrcholí a končí svátkem Zjevení Páně mudrcům, tedy oněm lidovým „Třem králům".

 

 

Vánočni noc - titulní strana CD (2022)

Vánočni noc - titulní strana CD (2022)

 

 

Pěvecký sbor Vocci Bianche v roce 2022 (Reprezentační sál MěÚ)

Pěvecký sbor Vocci Bianche v roce 2022 (Reprezentační sál MěÚ)

9.7.2024

letní prázdniny

Přejeme všem prosluněněné letní prázdniny plné neopakovatelných zážitků. Po prázdninách se můžete - po 25 letech - těšit na novou paní ředitelku.více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít