Vánoce s pěveckým sborem ZUŠ Březnice "Voci Bianche"

 

 

plakát k březnickému koncertu

plakát k březnickému koncertu

 

 

Pěvecký sbor ZUŠ Březnice "Voci Bianche" v letošním adventním a vánočním čase rozhodně nezahálel.

 

V pátek 1. prosince 2023 sbor zazpíval při zahájení výstavy "Italia mia" v Domě Natura v Příbrami na Náměstí T. G. Masaryka.

 

Hned následující den 9. prosince následovalo tradiční adventní vystoupení v Drahenicích, které sbor každoročně připravuje při příležitosti rozsvěcení vánočního stromu.

 

-----

 

Kromě toho sbor čekalo několik důležitých koncertů s komorním orchestrem "Virtuosi di Praga", který - v čele se svým dirigentem Oldřichem Vlčkem - navázal s "naším" sborem spolupráci.

 

Kromě adventně-vánočního koncertu 17. prosince v kostele sv. Jiljí v Miroticích (zde účinkovala komorní verze orchestru "Virtuosi di Praga") vystoupily Voci Bianche na trojím provedení "České mše vánoční" Jakuba Jana Ryby; v pondělí 11. prosince ve Strakonicích (v domě kultury), v sobotu 16. prosince v Písku (v sále městské knihovny) a v úterý 26. prosince v Březnici ve zdejším kostele sv. Ignáce z Loyoly a sv. Františka Xaverského.

 

Poslední ze jmenovaných koncertů byl pro Březnici obrovskou událostí, protože po letech se tato nádherná mše vrátila do zdejší dominanty náměstí, kde zde bývala každoročně tradičně prováděna. Dá se říci, že tento koncert byl jakýmsi "zlatým hřebem" letošního adventně-vánočního koncertování sboru ZUŠ Březnice. Provedení mše bylo naprosto monumentální, protože kromě hojně obsazeného sboru, ve kterém zpívaly nejen "Voci Bianche, ale i mnozí z bývalých účastníků tradičního uvádění této mše na koncertě, vystoupil doprovázející orchestr "Virtuosi di Praga" v plném obsazení. Na kvalitě měli velkou zásluhu i čtyři pečlivě vybraní sólisté.

 

Sólového sopránového partu se ujala přední sólistka Národního divadla Alžběta Poláčková, alt zpívala výborná Dagmar Drechslerová, tenor náš bývalý žák David Cizner (který v současné době s "Virtuosi di Praga" již úzce spolupracuje) a basový part bravurně zazpíval vynikající basbarytonista Pavel Klečka.

 

Co však všechny zúčastněné naprosto ohromilo, bylo neuvěřitelné množství návštěvníků koncertu. Nejen, že v kostele byla obsazena všechna místa na sezení, ale stojící diváci naplnili teméř celou plochu kostela. Přestože jsme věděli, že očekáváním této veledůležité události žije celá Březnice již od konce září, nikdy by nás nenapadlo, že divácká účast bude tak vysoká.

 

Toto provedení "České mše vánoční" se setkalo s tak velkým ohlasem, že hlavní sponzor - "Nadační fond pro Březnici" - se rozhodl podporovat tuto akci i v následujících letech a tím tradici březnického provádění nejslavnější české mše obnovit.

 

 

fotogalerie:  

 

z březnického koncertu - diriguje Oldřich Vlčeksólisté Pavel Klečka, David Ciznerčtyři andělécelkový pohled
potlesk diváků nebral konceplakát z koncertu ve Strakonicíchplakát z koncertu v Pískuplakát z předvánočního koncertu v Miroticích

9.7.2024

letní prázdniny

Přejeme všem prosluněněné letní prázdniny plné neopakovatelných zážitků. Po prázdninách se můžete - po 25 letech - těšit na novou paní ředitelku.více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít