zámeček ve Vysoké u Příbrami

zámeček ve Vysoké u Příbrami

 

 

Jarní koncert v Památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami

 

V překrásných a isnspirujících prostorách zámečku, dnes zároveň muzea a památníku Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, mohli všichni příznivci hudby - v sobotu 11. června 2011 od 16 hodin - vyslechnout "Jarní koncert".

 

Za jednotné vstupné nejenže návštěvníci vyslechli náš odpolední koncert, ale před započetím hudebního programu si mohli projít veškeré interiéry objektu muzea s odborným výkladem, poslechem videoukázek či audioukázek a prohlídkou expozic; a samozřejmě i exteriéry, vč. návštěvy Rusalčina jezírka apod.

 

V průběhu odpoledního hudebního bloku pak vystoupil flétnový soubor "Capella Flauta" (pod vedením p. uč. Tomáše Bláhy) a na klavír zn. Bösendorfer z roku 1901, který je z pozůstalosti samotného velikána české hudby Antonína Dvořáka a jež prošel před nedávnem generální opravou, hrál náš nadějný muzikant Adam Závodský (ze třídy p. řed. Přemysla Zíky). Hlediště bylo zcela zaplněno, dokonce se přidávaly židle. Posluchači nakonec odměnili účinkující vřelým potleskem.

 

Naše poděkování pak patří především ředitelce památníku Antonína Dvořáka paní Mgr. Vladimíře Šplíchalové - za vstřícnost, vynikající organizaci a spolupráci.

 

Doufejme jen, že koncert v těchto inspirujících prostorách nebyl náš poslední.

 

plakát (63.97 kB)

 

program (1.91 MB)

 

 

fotogalerie z koncertu:   

 

busta Antonína Dvořáka v zámeckém parkuRusalčino jezírkoRusalčino jezírko se dvěma ostrůvkyRusalčino jezírko - celkový pohled
nezná někdo název této rostliny, jež rostla na břehu Rusalčina jezírka?zámeček (čelní pohled)zámeček (boční pohled)zámeček (zadní pohled)
nádherný křišťálový lustr v koncertním salónku Památníku Antonína Dvořákaflétnový soubor Capella flauta při zkoušceze zkouškynabírání sil některých členů flétnového souboru před koncertem
ředitelka muzea paní Mgr. Vladimíra Šplíchalová... zahajuje odpolední koncertAdam Závodský hraje na klavír zn. Bösendorfer z roku 1901Adam Závodský
flétnový soubor "Capella flauta"nejdůležitější osoba souboru - p. uč. Tomáš Bláhazávěrečná úklona: penséé fugitive (prchavá vidina)pohled do hlediště

 

              ______________________________________________________

 

 

Novorenesanční zámeček ve Vysoké u Příbrami s rozsáhlým parkem a dvěma jezírky nechal postavit v roce 1878 JUDr. Václav Kounic (1848-1913). Když se v roce 1877 hrabě Kounic oženil s herečkou Josefinou Čermákovou, stal se příbuzným Antonína Dvořáka, který měl za manželku její sestru Annu. Není tedy divu, že Antonín Dvořák (8. září 1841 - 1. květen 1904) zde pravidelně, zejména v letních měsících, pobýval. V roce 1884 koupil od Kounice nedaleko stojící pozemek s bývalým špýcharem (později ovčínem), který proměnil v útulný letní byt - vilu Rusalku. Antonín Dvořák zde tvořil až do své smrti. Vila dodnes stojí v zahradě na okraji obce Vysoká. Dodnes tento objekt patří Dvořákovým potomkům a je veřejnosti nepřístupný. Na domě je pamětní deska, kterou sem nechal umístit Josef Suk (Dvořákův zeť) a Dvořákova busta od sochaře Jindřicha Říhy z 50. let 20. stol.

 

Nejnovější zámecká expozice z roku 1994 seznamuje návštěvníky s osobnostmi majitelů zámku, rozsáhlejší část informuje o životě a díle Antonína Dvořáka. Nechybí zde koncertní síň a knihovna, pro pořádání krátkodobých výstav byla otevřena ve sklepních prostorách Galerii Václava Kounice (květen 2001). V přilehlém parku si můžeme prohlédnout Dvořákův pomník, odhalený v roce 1962.

 

V zámečku byla v rámci rekonstrukce nově zřízena koncertní místnost. Kromě ní slouží společenským a kulturním účelům i adaptované prostory v suterénu.

 

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami:

webové stránky: http://www.antonindvorak.cz/cz/

 

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák

 

 

hrabě Václav Robert Kounic

hrabě Václav Robert Kounic

 

vila Rusalka na staré fotografii

vila Rusalka na staré fotografii

 

vila Rusalka dnes

vila Rusalka dnes

9.7.2024

letní prázdniny

Přejeme všem prosluněněné letní prázdniny plné neopakovatelných zážitků. Po prázdninách se můžete - po 25 letech - těšit na novou paní ředitelku.více »

Vyrobilo AG25
ZUS Březnice

Zavřít   Zavřít